Blog

powrót do listy

Czy pijawki są skuteczne w leczeniu urazów sportowych ?


Zabiegi z użyciem pijawek są znane od wieków. W ostatnich latach obserwuje się zdecydowany powrót do terapii pijawkami, a ich pozytywne działanie potwierdzane jest licznymi badaniami naukowymi. Zastosowanie pijawek doskonale sprawdza się w profilaktyce i leczeniu wielu chorób i dolegliwości - hirudoterapia przeciwdziała m.in. zakrzepowemu zapaleniu żył, nadciśnieniu tętniczemu, chroni przed udarami i zawałami serca, wspomaga leczenie cukrzycy i jej powikłań (retinopatia, neuropatia). Przystawianie pijawek przynosi również doskonałe efekty w leczeniu schorzeń układu ruchu, takich jak zapalenia i zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, reumatyzm czy rwa kulszowa.
Hirudoterapia znajduje także szerokie zastosowanie w sporcie. Przystawianie pijawek usprawnia krążenie krwi w całym organizmie, dotleniając jednocześnie wszystkie organy, zdecydowanie poprawiając tym samym odporność immunologiczną całego organizmu. Krew jest o wiele bardziej dotleniona i lepszej jakości przez co zwiększa się wydolność organizmu. Zabiegi pijawką lekarską doskonale odżywiają i regenerują mięśnie po wysiłku sportowym, pozwalają też zdecydowanie skrócić czas leczenia sportowych urazów.
Pijawki lekarskie zdobywają coraz większe uznanie wśród sportowców na całym świecie. Z powodzeniem stosują je chociażby maratończycy oraz przedstawiciele innych dyscyplin wytrzymałościowych w celu polepszenia wydolności a co za tym idzie, poprawy osiąganych wyników. Również w naszej rodzimej ekstraklasie znajdują się zwolennicy tego rodzaju terapii, jak na przykład Jarosław Szandrocho – fizjoterapeuta Śląska Wrocław.

http://eurosport.onet.pl/pilka-nozna/ekstraklasa/marco-paixao-wyleczony-...
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105407,15484065,Pijawki_zamiast_lodu__ba...

Do zabiegów hirudoterapii kwalifikują się wszelkiego typu urazy i kontuzje, w tym między innymi:
• sińce i krwiaki – często 1-2 zabiegi eliminują je całkowicie;
• stłuczenia – substancje regenerujące występujące w gruczołach ślinowych pijawki odbudowują uszkodzone tkanki, polepszają ukrwienie i unerwienie chorych miejsc, co bardzo przyspiesza gojenie;
• skręcenia, zwichnięcia – 2-3 zabiegi regenerują uszkodzone tkanki i usuwają obrzęki wokół uszkodzonych stawów;
• złamania, naderwania mięśni i ścięgien – hirudozwiązki wpływają na szybkie zrastanie się kości i regenerację ścięgien;
• przykurcze kończyn i odcinka szyjnego;
• oparzenia – zastosowanie pijawek pomaga w odbudowaniu martwej tkanki;
• odmrożenia – przywraca się utraconą cyrkulację krwi i limfy;
• a także wiele innych typowych kontuzji sportowych jak np. „łokieć tenisisty”, „łokieć golfisty” czy problemy ze ścięgnem Achillesa.

Efekty leczenia są tym lepsze im szybciej pacjent zgłosi się po kontuzji na zabieg!
Zabiegi przystawiania pijawek w naszym gabinecie wykonują wykwalifikowani i doświadczeni terapeuci. Do zabiegów używane są tylko i wyłącznie pijawki pochodzące z certyfikowanej hodowli. Każda pijawka posiada świadectwo pochodzenia i jest bakteriologicznie czysta, a bezpośrednio po zabiegu zostaje zutylizowana.