Jak dobrać kask rowerowy?

Jak dobrać kask rowerowy?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z wycieczkami rowerowymi, czy też posiadamy spory zakres wiedzy w tym temacie, każdy z nas przed przystąpieniem do jazdy powinien posiadać kask rowerowy. Kask ma za zadanie chronić naszą głowę przed wstrząsami lub dużymi i groźnymi urazami, które mogą towarzyszyć upadkowi. Dlatego właśnie dobór kasku jest tak ważny, a przed dokonaniem jego zakupu, powinniśmy dobrze zaznajomić się z tym tematem. Jednak jak dobrać kask rowerowy, który zapewni nam bezpieczeństwo, a zarazem najwyższy komfort użytkowania?

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Kaski dla dorosłych

Z uwagi na to, iż każdy z nas posiada inne wymiary czaszki, kaski produkowane są w różnych rozmiarach. Producenci tego typu produktów ochronnych często w celu ułatwienia sobie pracy posługują się identyczna rozmiarówka jak w przypadku odzieży. Oznacza to, że kaski rowerowe możemy otrzymać w rozmiarach:

 • XS,
 • S,
 • M,
 • L,
 • XL,
 • XXL.

Dorośli mogą znaleźć kaski na obwód głowy począwszy od 48cm, nawet do 62cm. Są to wówczas najczęściej dostępne w sklepach rozmiary kasków rowerowych, aczkolwiek osoby o nietypowych wymiarach głowy mogą zakupić ochraniacze produkowane pod wymiar.

Kaski dla dzieci

W przypadku małych kolarzy o wiele szybciej uda nam się dopasować kask, gdyż są one dostępne w rozmiarach:

 • XS/S,
 • S/M,
 • M/L,
 • L/XL,
 • XL/XXL.

Wybór kasków dla dzieci jest znacznie większy, dlatego, że ich twórcy biorą pod uwagę ciągle rozwijający się organizm dziecka. Ma to na celu ułatwić nam zakup produktów nawet dla dzieci, których czaszka szybko rośnie lub kształtuje się.

Jak zmierzyć głowę do kasku?

Oczywiście przed przystąpieniem do zakupu powinniśmy znać dokładne wymiary swojej czaszki. Niektórym może wydawać się to bardzo skomplikowane. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo prosta czynność, którą możemy wykonać sami w domu. Wystarczy, że owiniemy wokół głowy metr krawiecki 1-2 cm nad brwiami (tak, aby znajdował się za górną częścią ucha). W przypadku, gdy nie posiadamy specjalnej miarki, wystarczy postępować w podobny sposób ze sznurkiem, a następnie zmierzyć go zwykłą linijką.

Jak prawidłowo nosić kask?

Niestety wiele dzieci nie wie jak dopasować kask rowerowy przez co, często możemy zaobserwować u nich źle założony ochraniacz. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci prawidłowe umiejscowienie kasku jest tak samo ważne. Kask rowerowy na głowie nie powinien w żaden sposób się przemieszczać, ponieważ podczas upadku nie będzie on w stanie zapewnić nam odpowiedniej ochrony. Jego umiejscowienie ma duży wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Tego typu ochraniacz musi znajdować się około 1-2 cm nad linią brwi i nachodzić na czoło (osłaniać przód naszej głowy). Ponadto dobrze założony kask rowerowy nie może mocno zsuwać się do tyłu.

Kask rowerowy to niezbędny ochraniacz, który każdy z nas powinien posiadać w swoim domu. Przede wszystkim warto pamiętać, że rozmiary kasków rowerowych nie bez powodu są tak różne, gdyż nawet różnica jednego centymetra jest w stanie wpłynąć niekorzystnie na nasze bezpieczeństwo. Ich wybór może okazać się nie lada wyzwaniem, jednakże duża dostępność tego typu produktów na rynku na pewno nam to ułatwi!