Jaka jest średnia prędkość jazdy na rowerze amatora i kolarza?

Jaka jest średnia prędkość jazdy na rowerze amatora i kolarza?

Z pewnością nie raz się zastanawiałeś/aś, jaka średnia prędkość na rowerze jest realna, bądź optymalna. W zależności od tego, czy ćwiczysz regularnie na rowerze, bądź jeździsz na nim rzadko, to możesz być zainteresowany jak szybko można się poruszać tym środkiem transportu. W telewizji zadziwiające jest oglądanie kolarzy oraz śledzenie szybkości jednośladów. W poniższym artykule dowiesz się, jaka jest średnia prędkość jazdy na rowerze amatora i kolarza.

Prędkość roweru — jakie osiągi są w ogóle możliwe?

Prędkość na rowerze kojarzy się zazwyczaj jak poruszający się ślimak. Jednak warto pomyśleć nad tym z innej strony. Jeśli stałeś/aś wiele razy w korku, to z pewnością zauważyłeś/aś jak nie raz omijał cię rowerzysta. W tym momencie czasami człowiek sobie myśli: „A może następnym razem pojadę tym środkiem transportu i też ominę korki?”.

Taki najbardziej realny rekord prędkości jazdy na rowerze wynosi aż 133,78 km/h. Dla przeciętnego człowieka jest to zawrotna prędkość. Wynik ten został osiągnięty przez Sebastiana Bowiera w dniu czternastym września 2013 roku. Specjalna zabudowa pozwoliła w znacznym stopniu ominąć opór powietrza. W historii kolarstwa osiągane zostały o wiele wyższe prędkości. Jednak wykorzystano do tego wiele narzędzi pomocniczych np. rakieta. Duża część rekordów notuje się przy zjeździe ze zboczy gór.

Średnia prędkość roweru amatora

Amator jest osobą, która porusza się jednośladem dla rozrywki od czasu do czasu. Nie ćwiczy systematycznie kolarstwa. Można tutaj również nawet wliczać dojazd do pracy na niedużą odległość. Odległość dziesięciu kilometrów dla przeciętnego człowieka wydaje się dosyć duży. Jednak warto tutaj podkreślić, iż nikt nie narzuca określonego tempa przejazdu.

Według badań naukowych przeprowadzonych w Niemczech przez ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) średnia prędkość jazdy na rowerze amatora wynosi 15 km/h. Nie wymaga to dużego wysiłku. Jest to tempo spokojnej jazdy na płaskim terenie. Można dzięki temu pokonać średnio pięć kilometrów w 18-25 minut. Nie ma tutaj również potrzeby odpowiednio wcześniej się przygotować. Jednak poruszanie się z taką prędkością przez amatora nosi ze sobą wiele zalet zdrowotnych. Przede wszystkim podnosi to ogólną kondycję całego organizmu oraz buduje odporność. Mało tego, według ADAC prędkość 15 km/h oznacza również mniejszy stres oraz o wiele lepszy humor. Więc ile km na rowerze w godzinę może przejechać amator? Jadąc bez pośpiechu, można pokonać aż 10-15 km w ciągu jednej godziny.

Jaka jest średnia prędkość kolarza?

W trakcie zawodów kolarskich, które są transmitowane w telewizji, z pewnością nie raz widziałeś/aś, jak duży dystans jest do pokonania. Zawodowi kolarze są w stanie osiągnąć na płaskim terenie średnią prędkość 45-50 km/h. Wymaga to już dużego wysiłku oraz odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest prawidłowe nawodnienie. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Zawsze pod koniec dowolnych zawodów kolarskich na ostatnich 10 km przed metą, kolarze przyspieszają tempo. Wtedy średnia prędkość kolarza wynosi 65 km/h. Jest to oczywiście zależne od ukształtowania terenu. Takie osoby muszą ćwiczyć codziennie intensywnej jazdy na rowerze. Pozwala im to się lepiej przygotować do zawodów, aby rozwijać tak wysokie prędkości.