Jakie są najlepsze rowery trekkingowe? (ranking)

Jazda na rowerze jest rodzajem aktywności fizycznej, którą uprawia bardzo duża część społeczeństwa. Regularne uprawianie tego rodzaju sportu doskonale oddziałuje na kształtowanie i modelowanie sylwetki, a także ułatwia proces odchudzania. Przejażdżka rowerowa dla wielu osób jest formą rekreacji, która traktowana jest jako doskonały sposób na oderwanie się od rzeczywistości i codziennego stresu. Regularne pedałowanie na rowerze prowadzi także do poprawy formy fizycznej ustroju, mięśni oraz układu stawowego, co sprzyja poprawie kondycji fizycznej niemal każdej części organizmu.

Polecane rowery turystyczne – jak wybrać najlepszy?

Jazda na rowerze jest sportem, którego intensywność oraz częstotliwość można dopasować do swoich możliwości, a jedynym urządzeniem, które jest niezbędne do wykonywania tej aktywności jest rower. Coraz więcej amatorów, jak i profesjonalistów decyduje się na zakup roweru do trekkingu. Najlepsze rowery trekkingowe, inaczej nazywane turystycznymi to pojazd dedykowany dla osób, które chcą przemieszczać się i trenować swoje umiejętności na drodze naturalnej lub utwardzonej. Dzięki swojej konstrukcji jazda na nim przez długi czas jest lekka i przyjemna, dlatego z powodzeniem ten typ pojazdu może być użytkowany nawet do odbycia kilkudniowej wycieczki. Jak wybrać najlepszy rower turystyczny? Dla osób niezdecydowanych pomocne może okazać się poniższe zestawienie, które przedstawia obiektywny ranking najczęściej polecanych modeli.

Najlepszy rower trekkingowy – na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Dobry rower trekkingowy jest sprzętem, który doskonale sprawdza się podczas odbywania długich oraz jednodniowych wycieczek rowerowych. Urządzenie jest innowacyjnym połączeniem roweru szosowego oraz górskiego, a jego przeznaczeniem jest uprawianie turystyki rowerowej na trasach różnej długości, zarówno po podłożach asfaltowych, jak i naturalnych – nieutwardzonych.

Bardzo ważną cechą charakteryzującą ten typ roweru jest niewielka waga, ułatwiająca pokonywanie kolejnych kilometrów, a także konstrukcja, która umożliwia zamontowanie bagażników na obu osach oraz tak zwanych sakw, które pozwalają na zabieranie najpotrzebniejszego bagażu na kilkudniową wycieczkę po górskim lub nizinnym terenie. Marki rowerów trekkingowych oferują sportowcom nowoczesne modele, które różnicuje wiele cech, a także parametrów technicznych. Aby kupić naprawdę najlepszy rower turystyczny warto zwrócić uwagę na jego najważniejsze cechy, do których należą:

 • obecność przerzutek – duża ilość dobrze skonstruowanych przerzutek znacznie ułatwia jazdę z bagażem na długiej trasie, po różnorodnym terenie, również trudnym, nieutwardzonym. Warto wybierać modele wyposażone w mechanizm korbowy, który jest bardzo wytrzymały, odporny na eksploatację, a także doskonały w ułatwianiu pokonywania kolejnych kilometrów podczas wycieczki trekkingowej.
 • opony w rowerze trekkingowym – dobry rower turystyczny powinien być wyposażony w odpowiednie opony, najlepiej posiadające uniwersalny bieżnik, a także powiększone, boczne klocki. Rower turystyczny zazwyczaj posiada opony w rozmiarze 28′, co gwarantuje komfortowe pedałowanie i podróżowanie na dłuższych trasach, bez obaw o kontuzje czy przeciążenia stawów.
 • rodzaj hamulców – w rowerach trekkingowych najczęściej montowane są hamulce:
  • szczękowe – posiadają odpowiednią ilość mocy do zatrzymywania roweru podczas zjazdu z górki;
  • mechaniczne tarczowe – doskonale zatrzymują rower trekkingowy podczas jazdy po mokrej, śliskiej nawierzchni, niemniej jednaj muszą być odpowiednio wyregulowane;
  • hydrauliczne tarczowe – to profesjonalne, mocne, a także bardzo lekkie w działaniu hamulce, które doskonale, a przede wszystkim bezpiecznie zatrzymują rower, niezależnie od warunków pogodowych na trasie.
 • rodzaj oświetlenia – rower trekkingowy powinien posiadać odpowiednie oświetlenie, a jednym z najbardziej profesjonalnych rozwiązań jest zamontowanie dynama na przednim kole pojazdu. Posiadanie odpowiedniego, wystarczająco mocnego oświetlenia jest niezbędne podczas odbywania wycieczek rowerowych, gdyż jest gwarancją zachowania bezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza podczas pedałowania w trudnych warunkach atmosferycznych.
 • siodełko w rowerze trekkingowym – siodełko w rowerze jest elementem, który wpływa na komfort podróży, a także kondycję całego organizmu. Aby wybrać właściwe siodełko należy pomierzyć rozstaw własnych kości kulszowej i dobrać jego wielkość do własnych parametrów Takie działanie daje szansę na uniknięcie bólu oraz otarć, które mogą przytrafić się podczas le dobranego siedzenia.
 • kierownica w rowerze trekkingowym – dobra, właściwie dobrana kierownica w rowerze turystycznym powinna wyróżniać się giętkością oraz nieco większą szerokością niż w standardowych modelach roweru. Dodatkowa obecność powyginanych końcówek na kierownicy wpływa na uniknięcie tworzenia się bolesnych napięć mięśniowych, które obniżają komfort podróży.

Dodatkowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu sprzętu jest jego waga. Lekki rower trekkingowy z pewnością wpłynie na jakość pedałowania oraz stopień trudności podczas podjazdów od wzniesienia.

Ranking rowerów turystycznych – jaki model wybrać?

Jaki rower na wycieczkę turystyczną wybrać? To pytanie zwykle zadają sobie osoby poszukujące odpowiedniego modelu. Poniższe zestawienie prezentuje polecane rowery do trekkingu, które wyróżniają się odpornością na eksploatację, a także zapewniają najwyższy komfort podczas jazdy.

RANKING: Najlepsze rowery trekkingowe

Najlepszy rower trekkingowy
Romet Wagant

1. Romet Wagant

Ranking rowerów turystycznych otwiera wyjątkowy model, oferowany przez cenioną markę Romet. To rower trekkingowy, który został wyposażony w solidne, 28′ koła, które wpływają na jakość podróży. Rower został wykonany z najwyższej jakości komponentów, które wydłużają jego okres eksploatacji, a także zmniejszają ryzyko pojawienia się korozji czy też odprysków na ramie. To wysokiej klasy, lekki rower do trekkingu, który sprawdzi się podczas jednodniowej, jak i nieco dłuższej wycieczki po górskim lub nizinnym terenie.

2. Kross Trans 1.0

Kross Trans 1.0

Kolejną propozycją w zestawieniu jest rower turystyczny marki Kross. Model pojazdu Trans 1.0 to jeden z najczęściej polecanych rowerów do trekkingu, który wyróżnia się obniżoną ramą oraz obecnością pojemnego bagażnika.

Geometryczna, przemyślana konstrukcja pojazdu wpływa na możliwość utrzymania wyprostowanej pozycji w trakcie pedałowania. Taka właściwość jest bardzo pomocna, gdyż zapewnia komfort i wygodę podczas odbywania długich, wymagających wycieczek. Dodatkowym atutem modelu jest obecność najwyższej jakości hamulców V-brake, które zapewniają najwyższą jakość i bezpieczeństwo podczas hamowania.

3. Merida Freeway 9700 DISC

Merida Freeway 9700 DISC

W rankingu rowerów trekkingowych nie mogło zabraknąć polecanego modelu od marki Merida. To wyjątkowy, turystyczny model dwuśladu, który wyróżnia się wysoką jakością wykonania oraz solidną, przemyślaną konstrukcją.

Merida Freeway 9700 DISC to model dla najbardziej wymagających miłośników wykonywania trekkingu na rowerze, a obecność dobrych hamulców oraz zaawansowanych technicznie przerzutek wpływa na komfort i jakość jazdy.

4. Kross Trans 3.0

Kross Trans 3.0

Kolejna pozycja w zestawieniu, czyli rower marki Kross model Trans 3.0 to idealna opcja dla wszystkich, którzy cenią niezawodność sprzętu i jego unikatowy wygląd.

Rower zapewnia najlepszy komfort jazdy, dzięki bogatemu wyposażeniu oraz konstrukcji opracowanej na podstawie wieloletnich obserwacji profesjonalnych rowerzystów. Sprzęt świetnie sprawdza się podczas odbywania wycieczek po trudnym terenie, ale również świetnie poradzi sobie podczas jazdy po asfalcie.

5. Kellys Carson 90

Kellys Carson 90

W rankingu najlepszych rowerów turystycznych nie może nie pojawić się polecany model pojazdu, który znajduje się w ofercie marki Kellys Carson. To ciekawy rower trekkingowy, który posiada 28′ koła oraz aż 30 przerzutek.

Taka kombinacja biegów znacznie poprawia jakość jazdy oraz pozwala dostosować jej przebieg do swoich możliwości i umiejętności. Rower wyróżnia się wysokiej jakości konstrukcją, dlatego zakup tego właśnie modelu będzie doskonałym rozwiązaniem, zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.